Green River Star -

By Jack H. Smith
Staff Writer 

Swimmers start in impressive fashion

 


The Green River High School swim team got out of the gates in superb fashion to start the 2014 season.

On their second day of competition, four Lady Wolves finished in the top 20 at the Rawlins Pentathlon.

Freshman Avery Otto-Horn was impressive in her second high school meet and ended up third overall.

Junior Dakota Neumann finished in sixth, freshman Jesse Lauze finished in ninth, Taylor Orr ended up in 19th and Emily Allen finished the event in 20th place.

Head coach Colleen Seiloff said the team had a good weekend, swam very well, and that she was impressed with the newcomers.

In their first action of the season, Green River competed at the Lander Sprint Relay Meet.

SEASON OUTLOOK

With the start of the season just two days away, Green River Lady Wolves swim coach Colleen Seiloff is pleased with the way her team is shaping out.

Seiloff said the team has a great group of returning swimmers, but will also be complemented by an outstanding group of freshman.

The team will start the season Friday competing against Lander and will make the short trip the following day for a competition in Riverton.

Seiloff said the first meet will be nice to get into the pool and see where the team is at.

“It should be a really fun year,” she said.

RAWLINS PENTATHLON

Top 20 Individual Results

100-Yard Butterfly

3. Avery Otto

6. Emily Allen

8. Dakota Neumann

12. Jesse Lauze

16. McKell Lyon

100-Yard Backstroke

2. Otto

3. Neumann

50-Yard Freestyle

2. Otto

7. Neumann

11. Taylor Orr

12. Elizabeth Barker

100-Yard Breaststroke

4. Lauze

5. Otto

14. Neumann

100-Yard Freestyle

4. Otto

9. Neumann

11. Barker

13. Orr

1 Meter Diving

3. Brianna Rath

LANDER SPRINT RELAYS

Top 20 Individual Results

200-Yard Medley Relay

3. GRHS (Shyana Hunt, Lauze, Allen, Orr)

16. GRHS (Natasha Beckermann, Deleani Kunz, Demi Tyler, Krista Boynton)

200-Yard Freestyle

5. Barker

400-Yard Medley Relay

3. GRHS (Allen, Neumann, Lauze, Otto-Horn)

50-Yard Freestyle

5. Hunt

17. Kaylee Plott

18. Lauze

200-Yard Butterfly Relay

2. GRHS (Allen, Neumann, Lyon, Otto-Horn)

14. GRHS (Beckermann, Amanda Cruz, Krista Boynton, Tyler)

100-Yard Freestyle

15. Plott

20. Selena Souza

500-Yard Freestyle Relay

3. GRHS (Plott, Orr, Otto-Horn, Barker)

13. GRHS (Beckermann, Boynton, Saja Stallings, Tyler)

200-Yard Freestyle Relay

2. GRHS (Otto-Horn, Orr, Plott, Barker)

100-Yard Backstroke

6. Hunt

11. Neumann

100-Yard Breastroke

5. Lauze

21. Allen

400-Freestyle Relay

5. GRHS (Barker, Orr, Neumann, Hunt)

13. GRHS (Tyler, Lyon, Beckermann, Beckermann)

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018

Rendered 12/19/2018 04:07