Wolves Track and Field has 14 qualified athletes competing at State

The Wolves Track and Field athletes competed in the 4A West Regional meet last weekend in Cody. Despite the rainy and windy weather, Green River picked up 11 more athletes and performed well at the meet. The Wolves had three prequalified athletes before regionals and now have a total of 14 athletes that will be competing in the 4A State Championships on May 18-20 in Casper. The athletes include: Chris Wilson, Kyler Bartlett, Dillon Davis, Trace Erdmann, Christian Oswald, Madison Murdock, Izzy Murdock, Meeka Iwen, Makynzee Bagshaw, Mikayla Dockter, Madison Moffat, Sophia Arnold and Lilly Allison.

Head Coach Dan Hansen says the athletes and coaches are very excited to see how they finish the season at State and are hoping to see even more personal records.

4A West Regional Track Meet Results

Girls 800 Meter Run

6. Madison Murdock 2:29.10

9. Isabelle Murdock 2:31.73

18. Lily Murdock 2:42.16

19. Makynzee Bagshaw 2:42.40

Girls 1600 Meter Run

16. Meeka Iwen 6:29.22

18. Lily Murdock 6:38.86

Girls 3200 Meter Run

12. Meeka Iwen 13:30.14

13. Isabelle Murdock 13:42.65

Girls 300 Meter Hurdles

3. Madison Murdock 49.93

Girls 4x100 Meter Relay

7. Green River High School 56.65

(Murray, Rosas, Walker, Dockter)

Girls 4x400 Meter Relay

6. Green River High School 4:40.95

(Bagshaw, Isabelle Murdock, Madison Murdock, Flores)

Girls 4x800 Meter Relay

4. Green River High School 10:48.73

(Madison Murdock, Lily Murdock, Iwen, Isabelle Murdock)

Girls 1600 Sprint Medley

7. Green River High School 5:05.51

(Murray, Rosas, Iwen, Lily Murdock)

Girls High Jump

15. Autumn Casey 4-05.00

Girls Pole Vault

6. Mikayla Dockter 9-00.00

7. Madison Moffat 8-06.00

Girls Long Jump

13. Rylee Rosas 14-06.00

25. Autumn Casey 12-06.25

26. Isabella Walker 11-07.00

Girls Triple Jump

20. Eva Murray 29-00.50

Girls Shot Put

8. Sophia Arnold 32-04.25

19. Amanda Davis 28-06.25

Girls Discus Throw

12. Amanda Davis 90-08

23. Lydia Westenskow 80-03

26. Sophia Arnold

Boys 110 Meter Hurdles

1. Christopher Wilson 15.14

Boys 300 Meter Hurdles

1. Christopher Wilson 39.70

Boys 4x100 Meter Relay

7. Green River High School 47.96

(Helmandollar, Rosene, Smith, Eason)

Boys 4x400 Meter Relay

7. Green River High School 3:55.82

(Johnson, Oswald, Steiss, Heward)

Boys 1600 Sprint Medley

7. Green River High School 4:21.01

(Helmandollar, Rosene, Oswald, Gailey)

Boys High Jump

14. Chaz Helmandollar 5-04.00

Boys Pole Vault

4. Trace Erdmann 12-00.00

6. Christian Oswald 11-06.00

13. Keegan Gailey 10-00.00

Boys Long Jump

2. Christopher Wilson 21-06.00

22. Garrett Smith 17-05.50

Boys Triple Jump

2. Christopher Wilson 43-04.75

21. Garren Steiss 35-07.50

Boys Shot Put

1 .Kyler Bartlett 50-11.75

9. Trysten Halter 42-06.50

16. Dillon Davis 40-08.25

23. Triston Drozd 36-09.75

Boys Discus Throw

3. Dillon Davis 128-08

12. Kyler Bartlett 113-02

20. Trysten Halter 106-07

32. Dakota Walker 75-07

Women Team Rankings -

18 Events Scored

1) Cody 179.50

2) Kelly Walsh 143

3) Star Valley 127.50

4) Evanston 77

5) Riverton 70

6) Rock Springs 53

7) Green River 26.50

8) Jackson Hole 17.50

Men Team Rankings -

18 Events Scored

1) Cody 167.50

2) Evanston 129

3) Kelly Walsh 103

4) Rock Springs 78

5) Star Valley 71.50

6) Green River 65.50

7) Riverton 60

8) Jackson Hole 24.50

 

Reader Comments(0)

 
 
Rendered 05/09/2024 17:47