Green River Star -

Girls swimming team continues to gain speed

 

September 15, 2022



The Green River High School girls swim team headed to Lander last Friday for a duals meet and to Powell Saturday for an invite with seven other teams. During both meets the Lady Wolves posted impressive times and led in a majority of events.

Against Lander the Lady Wolves took first in eight out of 12 events. At the Gene Dozah Invite at Powell, Green River took second overall, had swimmers take first place in six events, and had swimmers in the top five in all but one event.

This Friday Green River will head over to Rock Springs for an invite with five other teams. Saturday the Lady Wolves will swim in their own pool during another home invite.

Green River vs. Lander Dual (Sept. 9)

200 Yard Medley Relay

1. GRHS A (Tanith Smith, Brianna Uhrig, Tavia Arnell, Ivory Neher), 1:57.84

4. GRHS B (Chezni Rubeck, Mallery Lyon, Ellie Mandros, Maya Wiekhorst), 2:26.31

200 Yard Freestyle

1. Courtney Clark, 2:10.74

2. Haley Clevenger, 2:11.93

3. Emilee Barnes, 2:15.09

6. Ashlynn Smith, 2:44.27

7. Linkin Lucero, 2:47.09

8. Lauren Clark, 2:58.50

200 Yard IM

1. Arnell, 2:17.49

4. Uhrig, 2:35.54

5. Madison Moffat, 2:38.66

6. Lyon, 2:58.00

50 Yard Freestyle

1. Tanith Smith, 25.78

5. Rubeck, 29.57

6. Wiekhorst, 32.67

7. Katelyn Maez, 32.99

8. Mikayla Green, 34.13

1 Meter Diving

1. Zella Maez, 166.70

3. Olive Roberts, 146.90

4. Kaili Wadsworth, 125.65

100 Yard Butterfly

1. Arnell, 1:03.98

2. Moffat, 1:11.54

3. Rubeck, 1:16.03

6. Mandros, 1:28.24

100 Yard Freestyle

2. Neher, 1:02.43

3. Dalynn Graves, 1:11.92

4. Katelyn Maez, 1:12.87

5. Wiekhorst, 1:13.01

6. Grace Schulze, 1:13.29

500 Yard Freestyle

2. Courtney Clark, 5:43.00

4. Clevenger, 5:59.29

6. Barnes, 6:13.08

8. Lauren Clark, 7:48.61

200 Yard Freestyle Relay

2. GRHS B (Moffat, Mandros, Barnes, Green), 2:05.18

4. GRHS C (Ashlynn Smith, Graves, Lucero, Katelyn Maez), 2:17.32

100 Yard Backstroke

1. Tanith Smith, 1:02.99

4. Neher, 1:12.60

7. Graves, 1:22.71

8. Ashlynn Smith, 1:23.14

9. Schulze, 1:24.44

100 Yard Breaststroke

3. Uhrig, 1:14.83

5. Lyon, 1:30.45

6. Mandros, 1:31.28

7. Green, 1:32.92

9. Lucero, 1:40.20

400 Yard Freestyle Relay

1. GRHS A (Arnell, Courtney Clark, Clevenger, Tanith Smith), 3:53.94

3. GRHS B (Moffat, Neher, Barnes, Wiekhorst), 4:36.01

5. GRHS C (Schulze, Lyon, Green, Katelyn Maez), 5:10.47

6. GRHS D (Lauren Clark, Graves, Ashlynn Smith, Lucero), 5:22.97

Gene Dozah Invite at Powell (Sept. 10)

Team Rankings

1. Powell: 357

2. Green River: 330

3. Cody: 232

4. Worland: 110

5. Buffalo: 90

6. Riverton: 87

7. Sublette County: 81

8. Newcastle: 38

200 Yard Medley Relay

2. GRHS A (Neher, Uhrig, Moffat, Rubeck), 2:03.33

10. GRHS B (Schulze, Lyon, Mandros, Katelyn Maez), 2:31.22

200 Yard Free

2. Tanith Smith, 2:01.91

4. Clevenger, 2:14.16

5. Courtney Clark, 2:14.31

7. Barnes, 2:15.91

20. Wiekhorst, 2:40.13

23. Ashlynn Smith, 2:42.34

26. Lucero, 2:50.37

29. Lauren Clark, 3:00.87

200 Yard IM

1. Uhrig, 2:30.34

5. Moffat, 2:42.42

12. Mandros, 2:55.02

18. Lyon, 3:04.95

20. Green, 3:08.06

50 Yard Free

1. Arnell, 25.30

7. Rubeck, 28.51

20. Graves, 33.00

21. Katelyn Maez, 33.33

1 Meter Diving

1. Zella Maez, 196.45

3. Wadsworth, 184.20

5. Roberts, 168.75

14. Paige Brady, 85.60

100 Yard Fly

1. Arnell, 1:02.48

3. Moffat, 1:09.04

100 Yard Free

7. Neher, 1:03.07

16. Schulze, 1:13.70

18. Katelyn Maez, 1:14.78

22. Lucero, 1:16.63

500 Yard Free

2. Tanith Smith, 5:23.31

3. Courtney Clark, 5:45.49

4. Clevenger, 5:58.23

6. Barnes, 6:10.08

17. Wiekhorst, 7:13.78

19. Lauren Clark, 7:42.74

200 Yard Free Relay

2. GRHS A (Arnell, Clevenger, Courtney Clark, Tanith Smith), 1.46.99

6. GRHS B (Uhrig, Moffat, Barnes, Wiekhorst), 1:58.38

14. GRHS C (Mandros, Lyon, Green, Katelyn Maez), 2:16.33

16. GRHS D (Ashlynn Smith, Lauren Clark, Lucero, Graves), 2:21.27

100 Yard Backstroke

4. Neher, 1:11.42

8. Rubeck, 1:15.15

13. Graves, 1:22.35

15. Ashlynn Smith, 1:22.67

17. Schulze, 1:25.48

100 Yard Breaststroke

1. Uhrig, 1:13.38

10. Mandros, 1:29.14

12. Lyon, 1:29.45

15. Green, 1:33.14

400 Yard Free Relay

1. GRHS A (Arnell, Courtney Clark, Clevenger, Tanith Smith), 3:53.44

5. GRHS B (Rubeck, Neher, Barnes, Wiekhorst), 4:29.79

13. GRHS C (Schulze, Graves, Green, Lauren Clark), 5:26.39

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021