Green River Star -

By David Martin
Editor 

Wolves begin tennis season

 

August 15, 2018



The Green River High School Tennis team had its first meet of the season during the weekend, taking on Jackson and Riverton.

“We played well against Jackson and Riverton,” head coach Phil Harder said. “We came away with some positives and a some things we need to improve on.”

The team had its first away games against the two teams in Jackson, with both the boys and girls teams competing. The team also competed against Powell and Cody at home Tuesday, seeing mixed resulted against the teams.

Next, the team will compete in Laramie Saturday, taking on both Laramie High School and Torrington.

Green River vs. Riverton

Girls

Singles No. 1: Haylen Cordova (GR) defeated Kierston McDonald (R) in two sets, 6-1 and 6-3.

Singles No. 2: Riverton forfeited to Green River

Doubles No. 1: Audrie Harrison and Kaitlynn Sharp (GR) defeated Grace Rohn and Summeri Bass (R) in two sets, 6-0 and 6-0.

Doubles No. 2: Kelby Pope and Sydney Beutel (GR) defeated Kate McDonald and Mya Tate (R) in two sets, 6-0 and 6-0.

Doubles No. 3: Morgan Atkins and Rory Ratliff (GR) defeated Kai Wilson and Henriette Bakke (R) in two sets, 6-0 and 6-0.

Boys

Singles No. 1: Danny Christensen (GR) defeated Devon Harper (R) in three sets, 5-7, 6-1 and 6-2.

Singles No. 2: Jarrett Atkins (GR) defeated Tanner Selvig (R) in two sets, 6-1 and 6-1.

Riverton forfeited to Green River in Doubles No. 1, 2, and 3.

GR vs. Jackson

Girls

Singles No. 1: Hyla Chatham (J) defeated Harrison in two sets, 6-3 and 7-5.

Singles No. 2: Sharp defeated Corah Miller (J) in two sets 6-2 and 6-3.

Doubles No. 1: Valerie Stevenson and Rivkah Bar-Oh (J) defeated Anna Kimball Cordova in two sets, 7-5 and 6-3.

Doubles No. 2: Pope and Anna Cordova defeat Megan Tucker and Valerie Stevenson (J) in three sets, 2-6, 6-3 and 6-4.

Doubles No. 3: Shelbee McFadden and Emmie Archibald (GR) defeated Sam Fairbanks and Tashi Ferris (J) in three sets, 6-1, 3-6 and 6-4.

Boys

Singles No. 1: Nate Fairbanks (J) defeated Christensen in two sets, 6-0 and 6-0.

Singles No. 2: Steven Ashurst (J) defeated Atkins in two sets, 6-0 and 6-2.

Doubles No. 1: Jackson Santomavro and Brooks Bradford (J) defeated Connor Friel and Caeden Grubb in two sets, 7-5 and 6-2.

Doubles No. 2: George Gervais and Chris Rosen (J) defeated Jordan Anderson and Brett McKeehan (GR) in two sets, 6-0 and 6-1.

Doubles No. 3: Trey Dykeman and Jesse Stevenson (J) defeated Jon Leininger and Elliot Potter (GR) in two sets, 6-2 and 6-2.

GR vs. Powell

Girls

Singles No. 1: Elise North defeated H. Cordova in two sets, 6-0 and 6-2.

Singles No. 2: Sierra Sanders defeated Kimball in two sets, 6-3 and 6-4.

Doubles No. 1: Harrison and Sharp defeated Sloane Asay and Sophe Morrow in two sets, 6-1 and 6-2.

Doubles No. 2: Pope and Beutel defeated Ashley DunKerley and Hailee Paul in two sets, 6-1 and 6-3.

Doubles No. 3: Gabby Heizer and Megan Counts (GR) defeated Sami Cole and Kaili Wisniewski (P) in two sets, 6-1 and 6-2.

Boys

Singles No. 1: Jesse Brown defeated Christensen in two sets, 6-0 and 6-1.

Singles No. 2: Dylan Preator defeated Grubb in two sets, 6-3 and 6-3.

Doubles No. 1: Attkins and Friel defeated Aiden Jacobsen and Grant Dillivan in three sets, 6-2, 4-6 and 7-6.

Doubles No. 2: McKeehan and Anderson defeated Aiden Hunt and Logan Brown in two sets, 6-3 and 6-2.

Doubles No. 3: Leininger and Potter defeated Jay Cox and Ethan Bartholamen in two sets, 6-1 and 6-1.

GR vs. Cody

Girls

Singles No. 1: Tessa Brough defeated Harrison in two sets, 6-4 and 6-2.

Singles No. 2: Teagan Thompson defeated McFadden in two sets, 6-0 and 6-0.

Doubles No. 1: Simona Wambeke and Maddy Icenogle defeated Sharp and H. Cordova in two sets, 6-4 and 6-2.

Doubles No. 2: Victoria Morales and Torrie Schutzman defeated Kimball and Beutel in two sets, 6-2 and 6-2.

Doubles No. 3: Soffy Anderson and Natty Morales defeated Pope and Harrison in two sets, 7-6 and 6-3.

Boys

Singles No. 1: Mark Bullerdick defeated Christensen in two sets, 6-0 and 7-5.

Singles No. 2: Cody Champlin defeated Grubb in three sets, 6-3, 7-5 and 6-4.

Doubles No. 1: Solomon Stewart and Dillion Romero defeated Atkins and Friel in two sets, 7-5 and 7-5.

Doubles No. 2: McKeehan and Anderson defeated Mayden DeMararneille and Neil Markert in three sets, 6-0, 4-6 and 6-1.

Doubles No.3: Leininger and Potter defeated Jackson Golden and Tyler Schmeiderin two sets, 6-1 and 6-4.

 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2018