Author photo

By David Martin
Editor 

Swimmers compete in Cheyenne

 

January 20, 2022



The Green River High School swimming team continues improving times in the pool, with one swimmer punching his ticket to the state meet and others qualifying in additional events.

The Wolves traveled to the eastern side of the state to compete at Cheyenne Central Friday, then traveled to Laramie Saturday for competition with the Plainsmen. Team scores were not available for the dual at Central. The Wolves took ninth in Laramie, scoring 56 points.

Head coach Colleen Seiloff said the team swam well on Friday, with a number of swimmers hitting their best times in events. Aiden Zimmerman qualified for state in the 200-meter individual medley while Cole Gilmore and Colin Gilmore added to the events they can compete at state in.

“We’re starting to get kids in multiple events,” Seiloff said.

While times are being cut, Seiloff said the team still contends with injuries and illness, which has impacted the Wolves’ performance as a whole.


Despite this, she said the boys continue seeking improvement at practice and in competition.

“We’re just trying be the best we can,” she said.

Swim Results

Green River and Cheyenne East Dual at Cheyenne Central (Jan. 14)

200-Yard Medley Relay

4. GRHS B (Logan Wadsworth, Andrew Neher, Trace Erdmann, Keegan Gailey), 2:11.50

6. GRHS C (Joe Renfro, Kyle Kight, Dallan Owens, Stone Rubeck), 2:30.66

200-Yard Free

3. Colin Gilmore, 2:09.88

7. Wadsworth, 2:30.11

9. Logan Gray, 2:37.57

200-Yard IM

4. Aiden Zimmerman, 2:31.16

6. Erdmann, 2:45.18

7. Owens, 2:51.43

50-Yard Free

6. Ashton Hafner, 26.52

8. Cole Gilmore, 27.30

10. Rubeck, 28.17

11. Gailey, 28.51

16. Renfro, 42.39

1-Meter Diving

1. Braxton Cordova, 230.25

2. Gailey, 185.30

4. Kight, 177.65

6. Rubeck, 156.20

100-Yard Fly

2. Brady Young, 1:01.79

5. Owens, 1:13.88

7. Renfro, 1:36.90

100-Yard Free

5. Hafner, 1:01.24

6. Riley Majhanovich, 1:03.90

7. Neher, 1:07.36

500-Yard Free

1. Cole Gilmore, 6:10.68

2. Zimmerman, 6:21.89

4. Gray, 7:25.50

200-Yard Free Relay

4. GRHS B (Neher, Gray, Renfro, Erdmann), 2:15.42

100-Yard Backstroke

4. Colin Gilmore, 1:08.55

5. Wadsworth, 1:14.33

100-Yard Breaststroke

3. Brady, 1:12.87

6. Erdmann, 1:25.51

7. Neher, 1:32.45

400-Yard Free Relay

1. GRHS A (Young, Colin Gilmore, Cole Gilmore, Majhanovich), 3:59.95


3. GRHS B (Wadsworth, Gray, Owens, Gailey), 4:51.46

Cheyenne Invite in Laramie (Jan. 15)

Team Scores

1. Lander: 315

2. Laramie: 282.5

3. Cheyenne Central: 156

4. Cheyenne South: 144.5

5. Kelly Walsh: 101

6. Sheridan: 97

7. Rock Springs: 80

8. Evanston: 64

9. Green River: 56

10. Campbell County: 55

11. Thunder Basin: 34

12. Cheyenne East: 10

200-Yard Medley Relay

25. GRHS B (Erdmann, Neher, Owens, Renfro), 2:31.02

200-Yard Free

4. Young, 1:54.94

25. Colin Gilmore, 2:17.63

26. Majhanovich, 2:18.47

27. Cole Gilmore, 2:19.10

200-Yard IM

27. Erdmann, 2:43.21

50-Yard Free

30. Zimmerman, 26.78

31. Hafner, 26.89

44. Gailey, 28.30

50. Owens, 30.55

79. Renfro, 46.20

1-Meter Diving

3. Cordova, 373.40

8. Gailey, 269.50

9. Kight, 261.95

10. Rubeck, 257.10

100-Yard Fly

21. Majhanovich, 1:09.22

22. Erdmann, 1:11.31

24. Owens, 1:12.21

100-Yard Free

22. Hafner, 59.56

27. Cole Gilmore, 1:00.08

31. Zimmerman, 1:00.78

40. Neher, 1:06.30

51. Wadsworth, 1:10.87

63. Renfro, 1:37.98

500-Yard Free

2. Young, 5:06.97

29. Gray, 7:13.97

200-Yard Free Relay

18. GRHS A (Young, Cole Gilmore, Zimmerman, Majhanovich), 1:50.41

30. GRHS B (Erdmann, Neher, Gray, Renfro), 2:16.43

100-Yard Backstroke

18. Colin Gilmore, 1:09.11

24. Wadsworth, 1:12.34

100-Yard Breaststroke

36. Neher, 1:30.64

400-Yard Free Relay

14. GRHS A (Hafner, Zimmerman, Cole Gilmore, Young), 4:01.78

22. GRHS B (Colin Gilmore, Gray, Owens, Wadsworth), 4:45.57

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2024