Green River Star -

By Hannah Romero
Staff Writer 

Swimmers win home meet, hope to keep doing their best

 

September 9, 2021

David Martin

Mikayla Green competes in the 200-yard IM Friday evening at the Green River High School Aquatics Center.

The Green River High School girls swim team is looking forward to the rest of the season, especially after winning both days of their home meet last weekend.

The Green River Invite Sept. 3 and 4 was the second event the swim team has participated in this season. The team traveled to Laramie on Aug. 27 and 28 for the Laramie Relays and Laramie Pentathlon.

"Those are always fun meets to start the season out," Coach Colleen Seiloff said. She said pentathlons are especially fun because everyone can swim every stroke, and it provides a good idea of where each swimmer is at. Seiloff was pleased with how the girls did in Laramie, especially since they were going up against 4A schools and tough competition.

The girls have been working hard in the pool and the weight room, according to Seiloff, and she's excited to see their progress individually as the season goes on.

The team faces a unique challenge this season since they're coming off of being state champions last season after winning the 2020 Wyoming 3A West Conference Championships. The girls have big shoes to fill and Seiloff reminded them that nothing is given to you and championships have to be earned. However, Seiloff also thinks the team is up for the job.

"I don't know where we'll end up at the end of the season, but I know that we're going to do our darndest to hopefully be up in the top, and that starts with the girls just working hard in practice and improving and pushing each other," Seiloff said.

Swim Results

Green River Pre Fall Invite (Sept. 3)

Overall Scores

1. Green River: 268

2. Lander: 254

3. Rock Springs: 210.5

4. Jackson Hole: 204

5. Kemmerer: 129.5

6. Cheyenne East: 124.5

7. Evanston: 114.5

Girls 200 Yard Medley Relay

1. GRHS A (Tanith Smith, Hailey Uhrig, Brianna Uhrig, Amaya Spartz), 2:00.57

9. GRHS B (Ivory Neher, Madison Moffat, Autumn Casey, Hailey Luth), 2:16.40

12. GRHS C (Grace Schulze, Ellie Mandros, Mallery Lyon, Jadin Magana), 2:29.50

16. GRHS D (Ashlynn Smith, Alyssa Herwaldt, Mikayla Green, Rylee Philips), 2:44.82

Girls 200 Yard Free

1. T. Smith, 2:00.53

4. Spartz, 2:16.29

7. Haley Clevenger, 2:22.39

Girls 200 Yard IM

3. Courtney Clark, 2:31.49

6. B. Uhrig, 2:37.76

13. Moffat, 2:55.29

17. Lyon, 3:01.03

19. Mandros, 3:02.30

26. Mikayla Green, 3:11.84

Girls 50 Yard Free

12. Neher, 29.37

13. Chezni Rubeck, 29.59

22. Casey, 30.65

27. Magana, 32.85

36. Herwaldt, 36.96

37. A. Smith, 37.00

40. Philips, 40.89

Girls 1 Meter Diving

4. Zella Maez, 164.25

6. Olive Roberts, 154.70

Girls 100 Yard Fly

2. H. Uhrig, 1:12.90

9. Avah Kellhofer, 1:20.86

12. Moffat, 1:24.37

13. Luth, 1:24.68

Girls 100 Yard Free

5. Clevenger, 1:03.63

12. Rubeck, 1:07.16

18. Schulze, 1:13.55

22. Magana, 1:14.64

30. Philips, 1:34.49

Girls 500 Yard Free

1. T. Smith, 5:31.53

3. Clark, 5:48.94

7. Spartz, 6:21.03

9. Kellhofer, 6:59.86

Girls 200 Yard Free Relay

6. GRHS A (Clark, Clevenger, Rubeck, H. Uhrig), 1:58.01

9. GRHS B (Kellhofer, Casey, B. Uhrig, Moffat), 2:00.32

16. GRHS C (Magana, Herwaldt, A. Smith, Mandros), 2:20.52

Girls 100 Yard Backstroke

5. Neher, 1:15.42

7. Luth, 1:16.95

12. Schulze, 1:26.53

16. Mandros, 1:28.57

18. A. Smith, 1:30.36

Girls 100 Yard Breaststroke

1. H. Uhrig, 1:13.70

3. B. Uhrig, 1:14.29

11. Lyon, 1:26.33

13. Green, 1:29.16

15. Casey, 1:32.37

21. Herwaldt, 1:47.45

Girls 400 Yard Free Relay

3. GRHS A (Clevenger, Clark, Spartz, T. Smith), 4:01.50

5. GRHS B (Neher, Luth, Rubeck, Kellhofer), 4:32.76

14. GRHS C (Philips, Lyon, Green, Schulze), 5:29.56

Green River Fall Invite (Sept. 4)

Overall Scores

1. Green River: 300

2. Rock Springs: 278

3. Jackson Hole: 195

4. Kemmerer: 123

4. Evanston: 123

6. Cheyenne East: 113

7. Lyman: 108

8. Sublette County: 95

Girls 200 Yard Medley Relay

2. GRHS A (T. Smith, H. Uhrig, B. Uhrig, Luth), 2:04.38

7. GRHS B (Moffat, Rubeck, Lyon, Neher), 2:17.92

14: GRHS C (Schulze, Magana, Casey, A. Smith), 2:39:10

Girls 200 Yard Free

1. Clark, 2:13.07

3. Clevenger, 2:24.56

10. Kellhofer, 2:32.74

19. Green, 2:46.25

29. Philips, 3:41.45

Girls 200 Yard IM

5. B. Uhrig, 2:41.62

6. H. Uhrig, 2:42.12

11. Moffat, 2:57.03

12. Mandros, 2:57.68

15. Lyon, 3:03.32

23. Herwaldt, 3:26.28

Girls 50 Yard Free

6. Spartz, 28.48

9. Rubeck, 29.13

15. Luth, 29.88

23. Casey, 31.13

30. Magana, 33.69

39. A. Smith, 38.67

Girls 1 Meter Diving

4. Maez, 174.80

7. Roberts, 158.20

Girls 100 Yard Fly

7. Spartz, 1:17.66

9. Neher, 1:19.83

13. Moffat, 1:24.70

14. Luth, 1:25.75

20. Magana, 1:40.17

Girls 100 Yard Free

1. T. Smith, 55.14

6. Clevenger, 1:04.82

9. Rubeck, 1:06.93

10. Kellhofer, 1:06.95

19. Mandros, 1:12.67

20. Schulze, 1:12.83

36. Philips, 1:40.04

Girls 500 Yard Free

1. Courtney, 5:57.09

3. B. Uhrig, 6:22.55

Girls 200 Yard Free Relay

1. GRHS A (B. Uhrig, Clark, Spartz, Clevenger), 1:55.97

5. GRHS B (H. Uhrig, Mandros, Kellhofer, Moffat), 2:00.99

15. GRHS C (Green, Magana, Lyon, Philips), 2:27.74

Girls 100 Yard Backstroke

1. T. Smith, 1:02.33

6. Neher, 1:15.19

8. Casey, 1:19.17

15. Schulze, 1:27.01

28. A. Smith, 1:45.10

Girls 100 Yard Breaststroke

1. H. Uhrig, 1:16.35

5. Lyon, 1:25.48

8. Green, 1:29.42

17. Herwaldt, 1:45.40

Girls 400 Yard Free Relay

2. GRHS A (Clark, Spartz, Clevenger, T. Smith), 4:10.18

9. GRHS B (Kellhofer, Luth, Neher, Rubeck), 4:39.76

13. GRHS C (Herwaldt, Mandros, Casey, Schulze), 5:12.77

 

Reader Comments(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2021

Rendered 11/21/2021 12:45