Racers tear it up at speedway

 

August 15, 2019

Star photo by Ronda Hefner

Zac Taylor speeds around the Sweetwater Speedway Friday night while competing in the Sprint Car events.

Sweetwater Speedway results for Aug. 9-10

Aug. 9

IMCA Sport Modified

1. Danny Concelman, Colorado Springs, Colo.

2. David Pitt, Rock Springs

3. Brian Carey, Aztec, N.M.

4. Verlon Lee, Lyman

5. Jason Wright, Rock Springs

5. Regan Tafoya, Farmington, N.M.

7. Josh Pate, Green River

10. Ron Swanson, Green River

12. Russ Hays, Green River

13. Cody Taylor, Lyman

14. Brandon Phillips, Green River

15. Chuck Delp, Rock Springs

16. Troy Householder, Rock Springs,

17. Bob Brown, Lyman

IMCA Modified

1. Zane Devilbiss, Farmington, N.M.

2. Bert Beech, Rock Springs

3. Christian Johnson, Grand Juncion, Colo.

4. Reed Payne, Idaho Falls, Idaho

5. Chase Hansen, Myton, Utah

6. Braxton Yeager, Green River

8. Lakota Cleveland, Rock Springs

11. Jim Shoemaker, Green River

12. Ronnie Roy, Rock Springs

13. Chris Delp, Rock Springs

14. Casey Delp, Rock Springs

ASCS Sprint Car

1. Jeremy McCune, Shepherd, Mont.

2. Robert DeHaan, Olive, Mont.

3. Chauncey Filler, Woods Cross, Utah

4. Shad Petersen, Casper

5. Mindy McCune, Shepherd, Mont.

13. Zac Taylor, Green River

IMCA Stock Car

1. Gene Henrie, Cedar City, Utah

2. Ed Henderson, Draper, Utah

3. Dillion Lawrence, Salt Lake City

4. Kevin Wright, Rock Springs

5. Tom Gallagher, Marble, Colo.

6. Kasey Bright, Lyman

9. Kelly Lee, Lyman

Cruiser

1. Rowdy Burns, Rock Springs

2. Fermin Savedra, Green River

3. Sadie Tate, Rock Springs

4. Joe Gamper, Rock Springs

5. Kanyon Sample, Green River

6. Bryan Lytle, Rock Springs

8. Jay Mathews, Rock Springs

9. Jerrel Smith, Rock Springs

Aug. 10

IMCA Sport Modified

1. Tony Dugan, Denver

2. Danny Concelman, Colorado Springs, Colo.

3. Brian Carey, Aztec, N.M.

4. Josh Pate, Green River,

5. Jeff Danos, Park City, Utah

6. Chuck Delp, Rock Springs

7. Brandon Phillips, Green River

8. Slate Pitt, Rock Springs

9. David Pitt, Rock Springs

11. Verlon Lee, Lyman,

13. Ron Swanson, Green River

14. Jason Wright, Rock Springs

15. Cody Taylor, Lyman

16. Bob Brown, Lyman

17.Troy Householder, Rock Springs

18. Russ Hays, Green River

IMCA Modified

1. Zane Devilbiss, Farmington, N.M.

2. Justen Yeager, Green River

3. Chris Delp, Rock Springs

4. Christian Johnson, Grand Junction, Colo.

5. Michael Hale, West Valley City, Utah

7. Braxton Yeager, Green River

9. Bert Beech, Rock Springs

12. Casey Delp, Rock Springs

14. Jim Shoemaker, Green River

15. Ronnie Roy, Rock Springs

16. Lakota Cleveland, Rock Springs

ASCS Sprint Car

1. Chauncey Filler, Woods Cross, Utah

2. Damon McCune, Shepherd, Mont.

3. Shad Petersen, Casper

4. Robert DeHaan, Olive, Mont.

5. Willie Hernandez Jr., Cody

6. Zac Taylor, Green River

IMCA Stock Car

1. Dillion Lawrence, Salt Lake City

2. Ed Henderson, Draper, Utah

3. Gene Henrie, Cedar City, Utah

4. Aspen Russell, No town listed

5. Kevin Wright, Rock Springs

Cruiser

1. Rowdy Burns, Rock Springs

2. Dave Daniels, no town listed

3. Sadie Tate, Rock Springs

4. Kanyon Sample, Green River

5. Fermin Sevedra, Green River

6. Joe Gamper, Rock Springs

7. Ty Hoopes, Lyman

8. Bryan Lytle, Rock Springs

9. Jay Mathews, Rock Springs


 

Reader Comments
(0)

 
 

Powered by ROAR Online Publication Software from Lions Light Corporation
© Copyright 2019